Rīga, Skola iela 21 - 511

Mikao Usui vēsture

reikigaismasskola

Cienījamie lasītāji, jūsu uzmanībai tiek piedāvāts raksts, veltīts Mikao Usui vēsturei – Usui Reiki Rioho sistēmas pamatlicējam. Ar lielu cieņu attiecoties pret šo brīnišķīgo cilvēku, kas dāvājis pasaulei Reiki, es nolēmu publicēt šī raksta tulkojumu latviešu valodā, lai mūsu lasītāji uzzinātu patiesību par Mikao Usui.

Man palaimējies būt tajā vietā, kur Usui notika satori, kas noveda pie Reiki dziedināšanas sistēmas radīšanas. Tas bija pārsteidzošs garīgs pārdzīvojums. Kuramas tempļa abats veica man iniciāciju Sonten, Visuma dzīvības enerģiju, kas ļāva man vēl dziļāk saprast patieso Dzīves jēgu un sajust tos garīgos pārdzīvojumus, kas man ļāva vēl pilnīgāk saprast un pieņemt Radītāja mīlestības realitāti un Reiki sistēmas garīgo būtību. Tā kā daudz kas no tā, ko raksta šajā publikācijā mani Reiki skolotāji, man ir tuvs un saprotams. Vēlu arī jums, dārgais lasītāj to sajust. Reiki labsirdīgā pasaule gaida jūs pie sevis mājās!

Reiki sekcijas priekšsēdētājs, japāņu tradīcijas Reiki skolotājs Mihails Mošenkovs.

Nenogurdināms pētnieks, cilvēks ar neparastu talantu un labsirdīgu dvēseli, Mikao Usui dzimis 1965.gada 15.augustā Mijama ciemā Jamagatas rajonā Gifu prefektūrā. Viņu sauca Mikaomi, bet cits viņa vārds tiek izrunāts vai nu Gioho vai Kioho. Japānā eksistēja sena tradīcija, saskaņā ar kuru skolotājs deva savam skolniekam jaunu vārdu, lai sarautu saikni ar pagātni un sāktu visu no jauna. Reizēm jaunu vārdu students pats sev izvēlējās. Vēl būdams zēns, viņu nosūtīja uz apmācībām budistu klosterī, kas lika pamatus viņa interesei par dziedniecības tehnikām. Viņu vienmēr nodarbināja jautājums, kāpēc Budda un viņa skolnieki varēja izdziedināt fiziskās kaites un kāpēc šī iespēja tika zaudēta. No 12 gadu vecuma Mikao Usui nopietni praktizēja cīņas mākslas un ap 25 gadiem viņš sasniedza augstāko līmeni Menkjo Kaiden. Turpinot savus treniņus, saskaņā ar samuraju tradīcijām, Mikao Usui sasniedza augstākos rangus citos japāņu senos cīņas stilos.

Mikao Usui bija ļoti labsirdīgs, silts un smaidīgs cilvēks. Smaids nekad nepameta viņa seju. Mikao Usui bija precējies ar sievieti vārdā Sadako, viņas meitas uzvārds bija Suzuki. Viņi deva pasaulei divus bērnus – meitu un dēlu. Fudzi Usui, kas turpināja tēva darbus, vēlāk kļuva Reiki meistars. Mikao Usui bija neparasti talantīgs un darbspējīgs cilvēks. Rietumos Mikao Usui pieraduši saukt par doktoru, nevis senseju, kā Japānā, Usui tiešām bija literatūras doktors. Viņam bija arī lielas zināšanas medicīnā, psiholoģijā, reliģijā, pareģošanas mākslā, Ki Ko (japāņu Cigun paveids) un citās austrumu cīņas mākslās. Savas nākotnes sistēmas pamatā viņš izmantoja zināšanas un austrumu medicīnas tradīcijas, piecu elementu teoriju un daosu enerģētiskās prakses. Dažas tehnikas, kuras aprakstīja Mikao Usui savā Reiki dziedniecības ceļvedī, tādas kā noglāstīšana, skenēšana un pliķēšana, ir Ki Ko tehnika. Lielu ietekmi uz nākotnes sistēmu atstāja Sintoisma un Budisma prakses izpēte, pamatā Tendai Budisms, kas attiecināms uz svētā Kuramas kalna tempļiem un japāņu ezotēriskā Singon Budismu.

Mikao Usui daudz mācījās un daudz ceļoja. Viņš bija brīvās gribas un uzskatu cilvēks. Viņš mēģināja strādāt daudzās nozarēs, esot par ierēdni, politisko darbinieku sekretāru, reportieri, misionāru, rūpnieku, amatpersonu, inspektoru utt. Tāpat ir zināms, ka viņš ir strādājis par personīgo sekretāru Simpea Goto, kas 1922.gadā kļuva par mēru. Nav izslēgts, ka samuraja izcelsme un ekskluzīva cīņas mākslu pārzināšana ļāva viņam strādāt par miesassargu. Kādā dzīves brīdī Usui ģimenes bizness piedzīvoja zaudējumus, nopietni saslima viņa sieva un Mikao Usui devā meklēt “Dzīves jēgu”. Saskaņā ar senām japāņu tradīcijām, grūtos dzīves brīžos cilvēki dodas svētceļojumā uz svētām vietām, lai iegūtu vietējo dievību atbalstu, rastu atbildes uz aktuāliem jautājumiem. Sekojot savai budistu praksei, Mikao Usui sāka meditēt svētā Kuramas kalna tempļos, netālu no “spēka vietas”, cenšoties sasniegt satori. Izpētot Kioto bibliotēkās senos rakstus, Mikao Usui arvien vairāk pārliecinājās, ka eksistē kāds veids savienošanai ar Visuma enerģiju, bez daudzu gadu vingrinājumiem un smagām praksēm, un ka tas var palīdzēt cilvēkam kļūt laimīgam. No oficiāliem avotiem zināms, ka svētais Kurama kalns atrodas netālu no bijušās Japānas galvaspilsētas Kioto pilsētas, ziemeļu virzienā. To godāja daudzi Japānas imperatori. Tā augstums vairāk kā 580 metru. Kuramas tempļu komplekss tika dibināts 770.gadā kā galvaspilsētas ziemeļu puses aizsardzība Heiankio laikā. Tas izvietots pusceļā uz kalna virsotni. Sākotnējās ēkas vairākkārt tika ugunsgrēku sagrautas. Galvenā zāle pēdējo reizi tika atjaunota 1971.gadā. Sākotnēji templis piederēja budistu sektai Tendai, bet sākot no 1949.gada tas pieder nesen dibinātai Kurama-Kokjo sektai kā viņu pamat svētnīca.

Kuramas kalns noklāts ar gadsimtu ciedriem, apjozts ar senatnīgām tempļu celtnēm. Tā ir svēta vieta – mītisko kalnu garu Tengu mājvieta, kur, saskaņā ar leģendām, audzināti Japānas labākie karotāji, piemēram, Minamoto Josicunē. Zinām, ka Morihei Usiba, Aikido pamatlicējs bieži veda šurp savus skolniekus treniņiem mītiskajā Sjodzobo ielejā. Kuramas kalnā atrodas daudz svēto avotu un vietas, kopīgā enerģētika ir ļoti spēcīga. Šajos apstākļos, kopā ar daudzām garīgām praksēm, Mikao Usui vajadzēja iziet “Sju Gjo” – spēcīgu trīs nedēļu attīrīšanās rituālu. Pēdējās meditācijas laikā, viņa mērķis sasniegt satori tika sasniegts un Mikao Usui saskārās ar spēcīgu garīgo enerģiju, kuru viņš nosauca Reiki. Viņš atklāja, ka viņa dzīves galīgais mērķis ir “Ansin Ricumei” – prāta pilnīgā miera stāvoklis un Dieva dota dziļa savas misijas apzināšanās pasaulē. Tādā veidā, darbs pie jaunās sistēmas nonāca pie sava loģiska noslēguma.

Franks Ardžava Petters stāsta par šo svēto vietu sekojoši: “Kuramas kalns, kur dr.Usui saņēma savu Reiki iniciāciju, atrodas ziemeļos no Kioto. Gadsimtiem tā bija pazīstama kā ļoti labvēlīga vieta, enerģētiski aktīvs punkts. Kuramas kalnā atrodas sens Budistu Templis, kuru daudzi pa tiešo saista ar Reiki. Šis templis ir daļa no tā saucamā, “Mikjo” sektas, kas iesakņojas Tibetas budismā. Templis radās 770.gadā. Savā 1200 gadu senā vēsturē tas dedzis astoņas reizes, tā kā japāņu kapelas un tempļi līdz šim būvē no koka (Reiki Uguns), un reiz bija nopludināts. 1974.gadā beidzot bija uzbūvēts milzīgs ūdens rezervuārs cīņai ar iespējamiem ugunsgrēkiem nākotnē. Kuramas tempļu kompleksa celtnes ir daļa no “Nacionāliem dārgumiem”, un visnozīmīgākā šajā ziņā ir Bisjamontena statuja, kas izdzīvoja ugunsgrēkā, pilnīgi iznīcināja templi 1238.gadā. Augstdzimuši cilvēki un pie varas esošie vienmēr rūpējās par Kuramas tempļu kompleksu kā par savu garīgo patvērumu. Daudzi japāņu imperatori bieži brauca šurp lūgties un piekodināja tempļa kalpotājiem sargāt svēto kalnu un tā mežus nepieskaramībā. Pats kalns ir Kuramas tempļu kompleksa garīgais simbols.

Kuramas tempļa filozofijas pamat postulāts ir Sonten, kas tulkojumā “Visuma dzīvības Enerģija”, tiek uzskatīts par visa radītā avotu, pilnīga patiesība un atrodas augstāk pār visām reliģijām. Tā caurauž visu Visumu un protams, cilvēci. Sonten parādās uz Zemes trīs pamat izpausmēs: mīlestība, gaisma un spēks. Tas it kā austs no šīs trīsvienības, bet katrs no šiem trim komponentiem ir pilnībā pašpietiekams. Mīlestība atbilst Mēnesim. Tās pārvaldnieks ir Sendzju – Bosacu Kannons, viena no Buddas izpausmēm (Avalokitešvara Indijā). Gaisma atbilst Saulei. Tās pārvaldnieku sauc vai nu Bisjamonten vai Tamonten (Vaišravana Indijā). Spēks simbolizē Zemi un pārstāv Gohomaosana, dievība, kas sākotnēji piederēja Kuramas templim, pēc leģendām, nonācis uz kalnu no Venēras pirms 6,5 miljoniem gadu. Trīsvienība (mīlestība, gaisma, spēks) veido Sonten. Sonten vārds pazīstams mums tāpat kā Reiki Simbola Meistara mantra.

Šajā filozofijā es saskatu spilgtu līdzību G.Gurdžijeva un P.Uspenska mācībām, kuras apgalvoja, viens no pamatlikumiem, kas pārvalda mūsu planētu ir tā saucamais “triju likums”. Pēc viņu domām, Eksistences harmoniskai funkcionēšanai nepieciešams triju spēku līdzsvars, pozitīvā, negatīvā un neitrālā. Šie trīs spēki nav nedz slikti, nedz labi, bet vienkārši “aicinoši”. Šajā gaismā redzējums par Reiki simboliem man arī šķiet ļoti interesanti. Ja jūs dzīvosiet harmonijā ar mīlestību, gaismu un spēku, jūs iegūsiet laimi. Jūs sapratīsiet, ka Eksistence rūpējas par visiem un par visu, kā māte rūpējas par saviem bērniem. Atrodiet harmoniju un mīlestību sevī un iemācieties vērtēt Visuma dzīvības enerģiju it visā.

Kuramas filozofija māca mums dzīvē trim pamat virzieniem, pieņemamiem kā iekšējā, tā arī ārējā pasaulē.

Pirmais: nedarīt vai nerunāt neko sliktu un strādāt pie sevis. Tas ir, nedarīt neko kaitīgu savam ķermenim, prātam un sirdij.

Otrais: būt godīgam un strādāt cilvēces labā.

Trešais: iegremdēt sevi Visuma dzīvības enerģijā un uzticēties šim avotam, bez ierunām.

Ja vairums cilvēku dzīvos saskaņā ar šiem norādījumiem, varenā gaisma izplatīsies pa visu pasauli.

No seniem laikiem eksistēja divi veidi Kuramas tempļa Visuma dzīvības enerģijas filozofijas izzināšanai. Viens ceļš – dalība reliģiskajās ceremonijās šajā vietā, cits sevī ietver iniciāciju no tempļa galvenā abata. Jebkurš cilvēks neatkarīgi no pārliecības, reliģijas un tautības var būt iesvētīts Kuramas tempļa slepenajās doktrīnās, ar nosacījumu būt gataviem veltīt visu savu enerģiju garīgai izaugsmei.

Pie tam, nav nepieciešamības atteikties no savas sākotnējās reliģijas. Visuma dzīvības enerģija nodrošinās jūs ar spēku, apgaismību un gaismu neatkarīgi no tā, pa kuru ceļu sekosiet. Simboli, kurus tagad izmanto Reiki, var rast mandalās un uz kapliču sienām un Kuramas kalna tempļos. Svētā Kuramas kalna vēsturei un filozofijai pilnībā veltīta atsevišķa grāmata no mūsu grāmatu sērijas, tā kā šī ir ļoti svarīga tēma dziļākai Usui Reiki Rioho izpratnei.

Savu meklējumu noslēgumā Mikao Usui atgriezās mājās, lai uzlabotu savas ģimenes dzīvi un pamēģinātu jauno sistēmu darbībā. Pārliecinoties jaunās metodes efektivitātē, Mikao Usui nolēma padarīt Reiki Rioho pieejamu visiem cilvēkiem. Tomēr, lai būtu iespēja praktiski izmantot savu sistēmu, Mikao Usui septiņu gadu laikā pierādīja Reiki dzīvotspēju, labo iedarbību un nekaitīgumu, strādājot ar slimiem cilvēkiem. Pēc norādītā laika Mikao Usui iesniedza valdībai savus novērojumus un savu pacientu slimību vēsturi. Saņemot pilnīgu atbalstu, Mikao Usui pārbrauca uz Tokiju un 1922.gada aprīlī atvēra Ajomā savu pirmo skolu. Tā paša gada aprīlī viņš dibināja dziednieku garīgo biedrību, kas strādāja pēc dabiskās dziedināšanas sistēmas ar roku uzlikšanu “Usui Reiki Rioho Gakkai”. Tās pirmais prezidents bija Mikao Usui. Šī biedrība bija veidota nevis lai apmācīt cilvēkus, bet vairāk dziedināšanai.

Cilvēki bija ļoti nabadzīgi tajā laikā un nebija iespējas izmantot dārgus ārstu pakalpojumus. Tāpēc dziedināšana Usui biedrībā bija lēta un viegli pieejama. Drīzumā Tokijā, Ajomā, Haradzuki bija atvērtas Reiki klīnikas un jaunas skolas. Usui Reiki Rioho bija radīta kā “roninu” (tas ir, bez īpašnieka) sistēma, lai neviens cilvēks nevarētu pretendēt uz to kā tajā laikā, tā arī nākotnē. Tas padarīja Reiki sistēmu brīvi pieejamu visiem, kas vēlas to praktizēt.

1923.gada 1.septembrī pēcpusdienā notika ļoti spēcīga zemestrīce Tokijā un Jokohamā. Grūdienu spēks sasniedza 7,9 balles pēc Rihtera skalas. Zemestrīces epicentrs atradās 50 jūdzes no Tokijas. Pēc oficiāliem datiem, šī dabas katastrofa bija vislielākā visā Japānas vēsturē, kas paņēma 174 000 dzīvību. Vairums cilvēku gāja bojā ugunsgrēkos, kas ātri izplatījās starp koka celtnēm. Tūkstošiem cilvēku bija sakropļoti, palika bez pajumtes. Sērojot pēc bojā gājušiem, Mikao Usui sasauca visu savu Biedrību palīdzības sniegšanai dzīvajiem, personīgi rādot žēlsirdības piemēru. Augusta Kengelbahera fotogrāfijas, uzņemtas pirms 76 gadiem, skaidri parāda, kādos apstākļos nācās strādāt Mikao Usui un viņa sekotājiem cilvēku glābšanai. Šis pašaizliedzīgais darbs padarīja Mikao Usui un viņa Reiki dziedināšanas metodi plaši atpazīstamu visā Japānā.

Usui un viņa sistēmas popularitāte auga plašumā ik dienu. Vecā klīnika jau vairs nespēja uzņemt visus gribētājus, tāpēc 1925.gada februārī viņš uzcēla Nakano jaunu. Tajā laikā pie viņa strādāja aptuveni 40 skolu. Nebija laika atpūsties, Mikao Usui visu laiku bija izbraukumā, visur viņu gaidīja cilvēki. Vienā no tādiem izbraukumiem Fukujamas pilsētā Meistara sirds neizturēja tādu slodzi. Pārdzīvojot vairākas sirds lēkmes, Mikao Usui nomira 1926.gada 9.martā, 62 gadu vecumā. Pat nāves priekšvakarā viņš turpināja mācīt savu sistēmu.

Mikao Usui bija ļoti silts, vienkāršs un pazemīgs cilvēks. Viņš bija pievilcīgs un labi veidots. Viņš nekad nepūta miglu acīs un vienmēr smaidīja, satiekoties ar seju pret seju ar nelaimi, viņš vienmēr izrādīja vīrišķību. Tajā pašā laikā viņš bija ļoti gudrs un apdomīgs cilvēks. Viņa apdāvinātība bija neparasti daudz šķautņaina.

Mikao Usui bija daudz skolnieku, septiņpadsmit no viņiem tika iesvētīti sistēmas skolotāju rangā. Viņš novēlēja saviem sekotājiem mācību par to, ka Reiki Rioho – tas ir līdzcietības un gudrības ceļš, ka tas ir laimes un harmonijas sasniegšanas ceļš. Sistēmas garīgo virzienu viņš centās nodot savos baušļos, kurus visi skolnieki  kopēja kaligrāfijas nodarbībās un Vakas garīgās poēzijas lasījumos.

No N.Balanovskas grāmatas, “Usui Reiki Rioho”. 2002.gads.